Mudita Pure - telefon od współzałożyciela CD Projekt RED stawia ma minimalizm


Założona przez Michała Kicińskiego (współtwórcę CD Projektu i CD Projektu RED) firma Mudita opracowuje minimalistyczny telefon, zawierający jedynie najbardziej podstawowe funkcje i dbający o zdrowie użytkownika. Na Kickstarterze wystartowała zbiórka na ten projekt.

Macie dość smartfonów i Waszym zdaniem telefony powinny służyć przede wszystkim do dzwonienia? Jeśli tak, to polska firma Mudita Michała Kicińskiego, który był jedną z osób kładących fundamenty pod dzisiejszy sukces CD Projektu i CD Projektu RED, ma projekt specjalnie dla Was. Otóż opracowuje ona minimalistyczny aparat komórkowy Mudita Pure przeznaczony dla osób chcących zdystansować się od wszechobecnej cyfryzacji i bardziej zadbać o swoje zdrowie. Cytując słowa Kicińskiego:

Każdego dnia jesteśmy przeładowani informacjami i coraz trudniej jest nam znaleźć wewnętrzny spokój. Jako zespół Mudity wierzymy, że wspaniałe rzeczy dzieją się, gdy jesteśmy w pełni obecni. Ponieważ duże firmy technologiczne dążą do pozyskania jak największej naszej uwagi, naruszają naszą prywatność, zachęcają do jak najdłuższego korzystania z ich urządzeń lub platform, Mudita chce zrobić coś odwrotnego. Poprzez edukację i tworzenie nowych rozwiązań chcemy pomagać ludziom w budowaniu bardziej zrównoważonych relacji z technologią. Jesteśmy przekonani, że Mudita Pure może być używany na przykład jako drugi telefon, pomagający nam wieczorami, w weekendy lub święta w odłączaniu się od sieci, aby w spokoju spędzić czas z najbliższymi.

Jakimi elementami będzie mógł zatem pochwalić się telefon Mudita Pure? Przede wszystkim otrzyma on 2,84-calowy wyświetlacz typu E Ink o rozdzielczości 600x480 i gęstości PPI 270, obsługujący 16 odcieni szarości. Ma on zaoferować duży komfort czytania i nie obciążać wzroku. Ponadto ograniczy on emisję niebieskiego światła, co powinno zapewnić spokojny sen. O zdrowie ma również zadbać antena o bardzo niskim współczynniku absorpcji promieniowania elektromagnetycznego (SAR) na poziomie poniżej 0,08 W/kg. Ponadto aparat zostanie wyposażony w trwałą baterię (trzymającą nawet 14 dni w trybie czuwania), mocny głośnik Harman o mocy 1W, timer do medytacji oraz opcje udostępniania i korzystania z Internetu za pomocą kabla USB-C podłączonego do laptopa lub komputera stacjonarnego. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie nie będzie posiadało przeglądarki internetowej. Całość ma działać na autorskim, szybkim i zapewniającym prywatność oraz bezpieczeństwo systemie operacyjnym MuditaOS.

Co także istotne, Mudita Pure to w pełni europejski projekt. Oznacza to, że telefon zostanie opracowany i w całości wyprodukowany na Starym Kontynencie z poszanowaniem przepisów społecznych oraz środowiskowych.

Muditę Pure wstępnie wyceniono na 369 dolarów (około 1471 złotych). Osoby, które zdecydują się na wsparcie projektu w serwisie Kickstarter otrzymają stosowne zniżki. Warto zauważyć, że zbiórka cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Do jej końca zostało jeszcze 29 dni, a cel minimalny wynoszący 100 tysięcy dolarów już dawno został osiągnięty. Jak na razie 598 osób wpłaciło łącznie 156 517 dolarów.